İnşaat Güvenlik Filesi, yüksekte çalışan işçilerin can kaybını önlemek için kullanılan bir önlemdir. İnşaatlarda, şaftlar, galeriler, asansör ve merdiven boşlukları gibi alanlarla birlikte dış cephe de büyük risk taşır. Bu alanlara file çekerek, potansiyel ölümcül iş kazalarının önüne geçilir. İnşaat güvenlik filesi, uygun fiyatı ve kullanışlı özellikleriyle önemli bir güvenlik önlemidir.

İnşaat güvenlik filesi çeşitleri, konvansiyonel sistem ve kaset sistem olarak kurulabilir.

Konvansiyonel sistem güvenlik filesi, uygulanabilirlik açısından en çok tercih edilen sistemdir. Şantiyelerdeki girinti çıkıntılara uyum sağlayabilmesi, köşe dönüşlerinin kolaylığı, kurulum ve taşıma işlemlerinin rahatlığı bu sistemin tercih edilme sebeplerindendir. Konvansiyonel sistemde, el örgüsü inşaat güvenlik filesi tercih edilmesi önerilir. Alternatif olarak, makine örgüsü güvenlik filesi kullanılacaksa, overlok veya halatla güçlendirilerek kullanılmalıdır. Konvansiyonel sistemde T tipi güvenlik ağı uygulanır.

Kaset sistem güvenlik filesi, kule vinç veya mobil vinç gerektirir. Kurulum ve taşıma işlemleri daha fazla işçilik gerektirir. Çelik karkasın kullanılması nedeniyle maliyeti konvansiyonel sisteme göre daha yüksektir. Büyük şantiyeler genellikle çelik karkasa dayanıklı olduğu için bu sistemi tercih eder. Kaset sisteminde de T tipi güvenlik ağı uygulanır.

Güvenlik ağı çeşitleri S tipi, T tipi, U tipi ve V tipi olarak dört farklı fiziksel özelliklere sahiptir.

Güvenlik ağları, el örgüsü ve makine örgüsü güvenlik filesi olmak üzere iki şekilde örülür. Bu ağların en önemli farkı dayanıklılık konusunda görülür. El örgüsü güvenlik filesi, makine örgüsü fileye göre dört kat daha fazla dayanıklılık gösterir. El örgüsü güvenlik filesi, düğümlü olması ve kenarlarının düğümlü halatlarla desteklenmesi sayesinde dayanıklılığını arttırır.

Tüm güvenlik filesi ürünlerimizi kendi fabrikamızda üretiyoruz ve TSE belgeli ürünler sunmaktayız.

Makine örgüsü güvenlik filesi ise elyafın düğümsüz bir şekilde geçtiği için dayanıklılık düğümler bazında yarı yarıya azalır. Bu nedenle ölçü problemleri yaşanabilir. Bu sorunu engellemek için baklava dilimli makine örgüsü güvenlik filesi, el örgüsü formuna getirilir. Makine örgüsü inşaat güvenlik filesi kullanmadan önce kenar halatlandırma ve overloklandırma işlemlerinin yapılması gerekmektedir.