Genel

Güvenlik Ağı Kullanım Alanları

Günümüzde kullanımı yaygınlaşan güvenlik ağı sistemleri inşaatlarda malzeme düşmelerini önlemenin yanı sıra sahada bulunan personeli olası düşme riskine karşı korur. Güvenlik ağları TS EN 1263-1 belgeli olmalıdır.  Güvenlik ağları,  personel düşmelerinde yüksek önem taşır ve hayat kurtarır. Hem işverenin hem işçinin maddi manevi kayıplarını önlemek amacıyla uygulanması zorunludur.

Güvenlik ağı, düşme durdurma sistemleri içinde en etkili genel güvenlik önlemi olarak geliştirilmiştir. Kullanım alanları oldukça geniştir. Dış cephelerde kullanılması dışında tehlike arz eden diğer alanlarda, asansör, şaft boşluğu ve galeri boşluklarında da kullanılmaktadır. Bunun gibi balkon, merdiven boşlukları, tarihi eser binalarda parça düşmesini önlemek amacıyla, seralar, park oyun alanları gibi birçok çeşitli alanda kullanılabilir. Güvenlik ağının taşıyacağı yüke göre ip kalınlığı ve göz aralığı belirlenebilir. TS EN Standardına göre insan düşmesini önlemek amacıyla kullanılan ağ mutlaka 6mm 10×10 polyamid ağ olmalıdır.

Güvenlik Ağları, büyük ve yüksek binalar, çatılar, köprüler, iskeleler, inşaatlarda yüksekten düşmeler olması halinde yere çarpmayı engellemek ve düşeni yakalamak gibi önemli bir koruma görevi yapmaktadır. Güvenlik ağları en ekonomik ve en uygun güvenlik önemi olarak düşünülmektedir.

Ancak Güvenlik Ağlarında UV ışınlarına maruz kalma nedeni ile oluşan yaşlanmanın, onların sadece belli bir zaman için açık hava şartlarına maruz kalabileceği ve sonra kullanımını denetlemek açısından bazı deneylere tabi tutulması gerektiği gerçeğine de dikkat edilmelidir.

Bu sebepten gerekli deneyler yapılmaktadır ve TSE Belgeli ürünler kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir